Nejkrásnější česká kniha roku 2015

Soutěž Nejkrásnější česká kniha roku pořádá Památník národního písemnictví a Ministerstvo kultury již přes 50 let. Slavnostní vyhlášení oceněných knih a vernisáž výstavy NČKR 2015 se uskuteční 20. 4. 2016 v letohrádku Hvězda.

Do aktuálního ročníku soutěže NČKR 2015 bylo přihlášeno 207 knih v 7 kategoriích:

• Odborná litertura,
  • Krásná literatura,
  • Literatura pro děti a mládež,
  • Učebnice pro školy a didaktické pomůcky,
  • Knihy o výtvarném umění,
  • Katalogy
  • a Bibliofilie a autorské knihy.

Mimo hlavní kategorie byly uděleny i zvláštní ceny: Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol, Cena tvůrci do 30 let, Cena Svazu polygrafických podnikatelů, Cena SČUG Hollar za ilustrace, Cena TDC za grafické zpracování a Cena Vojtěcha Preissiga (Spolek českých bibliofilů). Vyhodnocení vítězných prací bylo úkolem pro dvě tradiční odborné komise – technickou a výtvarnou. Zasedání obou komisí se konalo v literárním salonu Malé vily PNP Pelléova 60. Nejprve proběhlo od 25. do 26. ledna 2016 hodnocení technické komise ve složení M. Beran, P. Čížková, J. Sedláček a P. Černý. Do výtvarné poroty, která ve dnech 27. a 28. 1. určila vítězné knihy byli nominováni P. Krejzek, B. Meluš, O. Jelen, K. Přidalová, H. Šantavá, M. Pecina, V. Kolenský a A. Petruželková, jako čestný host byl ze SR přizván výtvarník D. Brunovský. Předsedou komise byl zvolen Petr Krejzek.

NCKR_02

Pro plánované letošní výstavní akce bylo vyčleněno formou vyhodnocení v užším výběru dalších 50 nejzajímavěji umělecky i technologicky zpracovaných  knih. Zcela výjimečnou pozici v rámci udělených hodnocení zaujala monografie typografa Oldřicha Hlavsy Jde o to, aby o něco šlo autorky Barbory Toman Tylové (editorka a grafická úprava), která obdržela kromě prvního místa v kategorii Cena Svazu polygrafických podnikatelů obdržela ještě dvě další prestižní ocenění – Cenu TypoDesignClubu za grafické zpracování a Cenu Vojtěch Preissiga, udělovanou Spolkem českých bibliofilů.