Slavnostní předání cen NČKR 2015

Vyhlášení 99 oceněných knih proběhlo 20. 4. 2016 v letohrádku Hvězda spolu s vernisáží výstavy nejkrásnějších knih ročníku 2015.

Soutěž Nejkrásnější česká kniha roku ve svém 51. ročníku pod taktovkou Památníku národního písemnictví a Ministerstva kultury dospěla do finále. Ve středu 20. dubna 2016 se uskutečnilo v pražském letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení oceněných knih a předání 99 cen vítězům. Do soutěže NČKR 2015 bylo přihlášeno 207 knih v 7 kategoriích, z nichž dvě odborné komise, technická a výtvarná, vybraly vždy tři vítězné.

Mimo hlavní kategorie byly uděleny i zvláštní ceny: Studentské práce posluchačů výtvarných a polygrafických škol, Cena tvůrci do 30 let, Cena SČUG Hollar za ilustrace, Cena TDC za grafické zpracování a Cena Vojtěcha Preissiga (Spolek českých bibliofilů). V této kategorii byla udělena rovněž cena Svazu polygrafických podnikatelů, kterou v rámci slavnostního ceremoniálu předával prezident svazu Zdeněk Sobota.

Úspěšnou novinkou letošního ročníku bylo hlasování „Nejkrásnější poroty“, složené z pestré palety známých osobností i zcela neznámých lidí různých profesí či společenských skupin. Tato porota nebyla vázána zúženým výběrem odborných komisí a volila jen dle vlastního vkusu ze všech přihlášených knih.

Vítězové NČKR 2015
Závěrečná zpráva ze zasedání komise