Fujifilm končí s výrobou ofsetových desek v Evropě

Fujifilm Manufacturing Europe, součást holdingu Fujifilm, ukončí výrobu ofsetových desek a část aktivit výzkumu v Tilburgu v Nizozemsku, pravděpodobně to bude znamenat výpověď pro 180 zaměstnanců.

Fujifilm vyhodnotil proveditelnost všech projektů výzkumu a vývoje po celém světě. Aktivity v Tilburgu od dubna 2023 zčásti ukončí a zčásti přesune do svého evropského sídla. Vývoj výrobků produkovaných v Tilburgu zde zůstane zachován. Na konci roku 2021 zde Fujifilm například otevřel novou továrnu na buněčná kultivační média, dále zde vyrábí fotografický papír a membrány pro čištění plynů a vody.

Na trhu dochází k soustavnému poklesu poptávky po ofsetových tiskových deskách, způsobenému přechodem na jiné formy komunikace, obzvlášť digitální média, a diverzifikací tiskovin jako výsledku rozmachu digitálního tisku. Tento trend ještě urychlila pandemie covidu a její vliv na způsob, jak lidé konzumují tisk. V Evropě se situace zkombinovala s nárůstem nákladů na suroviny, fluktuací trhu s energiemi a vysokou inflací. Proto se Fujifilm rozhodl ukončit provoz své zbývající výrobní linky na ofsetové desky v Tilburgu. Výroba odsud bude do konce roku 2023 přesunuta do továren v Japonsku a Číně. I po změně uspořádání se Fujifilm bude snažit zásobovat zákazníky v oblasti EMEA nejlepším možným způsobem.