Školení zaměstnanců, ověřování jejich znalostí a prokazatelný záznam o školení
Zákoník práce určuje, že zaměstnanec při svém nástupu do práce musí být řádně seznámen s pracovním řádem platným u zaměstnavatele a s ostatními předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, jež musí při své práci dodržovat. Dále musí být zaměstnanec řádně seznámen s dalšími vnitřními předpisy a pokud existuje, také s kolektivní smlouvou. (§ 35 odst. 2 ZP).
Znalost bezpečnostních předpisů je nedílnou součástí kvalifikačních předpokladů.
Je nutné si uvědomit, že všichni zaměstnanci musí být školeni v rozsahu s ohledem na funkci, kterou vykonávají.
Školení zaměstnanců nesmí být formální. V některých firmách se školení omezilo na pouhý akt podpisu, což neobstojí v případě soudního sporu zaměstnance se zaměstnavatelem.
Zaměstnavatel je dále povinen pravidelně školení opakovat nebo jej doplnit, když se změní pracovní podmínky.
Školení by se mělo provádět volnou rozmluvou v rozsahu nejméně 45 minut. Závěrem je zapotřebí si ověřit, zda zaměstnanec porozuměl, kontrolními otázkami nebo testem.
Nechat zaměstnanci přečíst učební test je nevhodné a při případném soudním sporu je riziko zpochybnění.
Zaměstnanec má právo být seznámen s nevyhnutelnými riziky své práce a na informace o opatřeních eliminujících jejich působení.
Povinnost zaměstnavatele opakovaně školit (nebo jinak zajistit odpovídající školení) vyplývá z § 133 odst. 1 písm. f). ZP
Postup školení
- Vstupní školení, které je prováděno při nástupu zaměstnance těsně po příchodu do firmy.
- Školení přímo na pracovišti, kdy je pracovník seznámen skonkrétními bezpečnostními podmínkami na pracovním místě. U malých firem mohou školení podle bodu 1 a 2 splynout v jedno školení.
- Pravidelné seznamování pracovníků s předpisy o bezpečnosti práce. Tato periodicita vyplývá z profese, kterou zaměstnanec vykonává.
- Školení vedoucích zaměstnanců vyššího rozsahu. Školení organizuje firma za pomoci odborníků v oblasti bezpečnosti práce.